O rasie

O AUSSIE (z mojego doświadczenia):
Znajdą tu Państwo moje własne uwagi na temat Australijczyków na podstawie codziennego życia z nimi.

Czym różnią się moje Aussie od typowego przedstawiciela rasy? Jakie cechy odróżniają Aussie od innych ras?

 1. Moje psy nie szczekają. Jestem bardzo szczęśliwa z tego powodu. Podobno owczarki australijskie to dość głośna rasa, ale ja nie mam takiego doświadczenia. Jednak warto przyjąć, że wiele osobników w rasie lubi swój szczek 🙂
 2. Nigdy nie spotkałam Aussie zaganiających dzieci – a to kolejna negatywna cecha przedstawiana w filmach na YouTube. Po prostu tego nigdy nie widziałam. Moim zdaniem jest to typowe dla australijskich psów pasterskich (ACD), a nie Australijczyków.
 3. Aussie i dzieci. Szczeniaki Aussie bywają nieostrożne w zabawie. Najgorszy moment na kupno szczeniaka to prawdopodobnie dziecko w okresie raczkowania w domu. Niemowlęta i dzieci w wieku przedszkolnym nie są takim wyzwaniem, ale kiedy dziecko i szczeniak spotykają się na podłodze i zaczynają konkurować, wynik może być trudny do przewidzenia.
 4. Mówi się, że linieją dwa razy w roku – 6 miesięcy na wiosnę i 6 miesięcy na jesieni, ale z mojego doświadczenia nie jest wcale tak źle. Wiosenne linienie jest bardzo silne, ale później naprawdę nie ma się czym martwić.
 5. Najtrudniejszy wychowawczo okres to 10-15 miesiąc.
 6. Kochają wodę.
 7. Dobrze się dogaduję z wszelkiego rodzaju stworzeniami – od koni po króliki.
 8. Szczeniaki potrafią się bardzo zmienić. Bardzo trudno zagwarantować, że najspokojniejszy piesek z miotu taki pozostanie. Najspokojniejsze potrafią przemienić się w okresie dojrzewania w szczekliwe tajfuny emocji, a wycofane być dzielnymi psami w straży. Jako hodowca bardzo się staram dla dobra naszych piesków i ich właścicieli dobrać psa temperamentem do pracy jaką ma wykonywać, jednak późniejsza socjalizacja lub jej brak, sytuacje na które będzie narażony szczeniak lub po prostu burza hormonalna w okresie dojrzewania może wiele zmienić.
  Często spotyka się prośbę do hodowców o spokojnego Aussie. Budzi się wtedy pytanie czy ktoś na pewno dobrze przemyślał wybór rasy. Duża aktywność to cecha rasy i prośba by piesek taki nie był może budzić zastrzeżenia hodowców czy ktoś świadomie się decyduje na Aussie. Nie mówimy tu o psach nadpobudliwych, ale przeciętny Aussie zachowuje się jednak bardzo energicznie w porównaniu do popularnych u nas ras. Nawet sposób zabawy jest u niego inny i często nielubiany przez psy innych ras.
 9. Jeśli nie wiesz co to Velcro Dog to już tłumaczę. Co oznacza VELCRO? Rzep. Pies – rzep.  Aussie podąży za tobą wszędzie. Zapomnij o byciu samotnie w toalecie. Będzie twoim cieniem przez najbliższe 10-15 lat.
 10. Aussie nigdy nie dorastają, lubią się bawić bez względu na wiek. Troszkę jedynie poważnieją koło 3 r.ż. Nie należy zapominać, że jest to rasa bardzo aktywna i kwestia ile i jak możemy spędzać dziennie z psem jest tu kluczowa. Spacer na smyczy wokół bloku na pewno nie zaspokoi potrzeb Aussie.

Filmy na temat rasy

Sztuczki i zadania typowo wykonywane przez Aussie